
Jaarverslag Werkgroep Praktisch Natuurbeheer 2023
Hierbij het jaarverslag van de Werkgroep Praktisch Natuurbeheer van IVN Rijk van Nijmegen.
Nieuwe werkplekken
Er zijn twee plekken waar we voor het eerst met de hele groep hebben gewerkt.
Haters Vennen
Omdat we niet meer werken in de boomgaard van Palland, kwam er ruimte om op 25 maart op de Haters Vennen aan de slag te gaan.
De Spoorkuil
Eerder dit jaar heeft Bart Willers ons een nieuwe methode aangeleerd om opschot te aan te pakken, namelijk door het schrapen van de stam. Hij leende ons ook geschikte zaagjes. Als tegenprestatie hebben wij hem op 16 december geholpen door te werken in de spoorkuil tussen De Halve Maan en Groesbeek.

Landelijke Natuurwerkdag.
Ook dit jaar hebben we weer actief meegedaan aan de landelijke natuurwerkdag op 3 en 4 november. In de educatieve Natuurtuin de Goffert hebben we meegewerkt aan het opschonen van het moeras en het verwijderen van overtollige lisdodde.
Verhouding met Staatsbosbeheer
Onze verhouding met Staatsbosbeheer is afgelopen jaar verbeterd. Naar aanleiding van een gesprek met de twee boswachters die onze contactpersonen zijn, en de nieuwe ecologe, is afgesproken dat grote werkzaamheden in de gebieden waarin wij werken, tevoren zullen worden doorgegeven aan onze groep. We hebben al een overzicht gekregen van de werkzaamheden van oktober 2023 tot februari 2024 op De Halve Maan en Vak 60. De ecologe heeft ook contact opgenomen met ons over de plannen voor De But.
Werkuren
Het aantal gewerkte uren in 2023, uitgaande van ongeveer 4 werkuren per persoon per werkochtend, komt uit op 928 uur.
Werkdagen 2023
14 januari De Halve Maan 12 deelnemers
28 januari De Bruuk 19 deelnemers
11 februari De Halve maandag 12 deelnemers
4 maart Boomgaard Leuvensbroek 21 deelnemers
25 maart Haters Vennen 29 deelnemers
15 april De Heselenberg 19 deelnemers
6 mei De But 20 deelnemers
8/9 september Bloemendal 16 deelnemers
30 september Boomgaard Overasselt 10 deelnemers
21 oktober Het Zwanenbroekje 18 deelnemers
3/4 november Natuurtuin Goffert 13 deelnemers
18 november Bloemendal 11 deelnemers
25 november De Bruuk 14 deelnemers
16 december De Spoorkuil 18 deelnemers
Uitje
Ook dit jaar is er weer een geweldig uitje georganiseerd onder de bezielende leiding van Karin , Sylvia en Joost. In de morgen werd een bezoek gebracht aan de Warmoes, de historische tuinderij in Lent. Wij kregen veel informatie tijdens een rondleiding over het terrein. Na de lunch werden we rondgeleid door de Benedenstad. De gids leidde ons rond langs het vele groen in de Benedenstad. Aan het eind van de dag dineerden wij in het iconische café De Plak.
Werkgroep
Het aantal leden van de werkgroep is 55. Er zijn 5 aspirant-leden waarvan sommigen al een of twee keer hebben meegewerkt.
Leden van Praktisch Natuurbeheer zijn nog steeds actief in wijken (Haters Hei/Grootstal en Lindenholt). Zij werken met bewoners om het groen in de wijk op peil te houden of te verbeteren.
De subgroep Natuurinclusieve Landbouw, geleid door Nico, had dit najaar 4 plantdagen voor heggen: drie dagen bij de Biesterhof (Natuurinclusieve boerderij Land van Ons bij Kekerdom) en een dag bij een voedselbos in Leuth. Bij de Biesterhof samen met vrijwilligers van hen, dus ons eigen aandeel meters heg is niet precies te tellen. Dit jaar was mogelijk de afronding van
het Agro Forestry project van Doorniks natuurakkers. In vier jaar is 10.3 km heg geplant in de Ooij en in de Betuwe + nog een aandeel in voedselbos. In april gaan we horen of er nog een verlenging komt. Anders willen we zoeken naar een ander doel.
Van Praktisch Natuurbeheer willen 16 werkers wel meewerken in onze subgroep. Op vier plantdagen waren tien van hen een of meer dagen actief, maar nog drie mensen van een andere groep deden regelmatig mee met ons. De subgroep Haterse Vennen is in 2022 van start gegaan. Deze groep van ± 6 personen houdt zich in overleg met herder Twan bezig met het verwijderen van jonge dennenbomen en het wegknippen van berken- en Amerikaanse vogelkersopschot. Dit jaar is er 9 maal gewerkt.

De Obco’s
Per werkgebied hebben we een object-coördinator, die de werkzaamheden met de boswachter van SBB voorbereidt en op de werkdag de werkgroepsleden instrueert. In mei hebben we in het Obco-overleg met boswachter Jos den Brok het seizoen 2022-2023 op de rails gezet en met elkaar afgestemd.
De Masters
Een kleine groep mensen heeft dit jaar weer eenmaal per maand op vrijdag op Heumensoord voor Natuurmonumenten aan bosonderhoud gedaan. Obco Gerard overlegt met Natuurmonumenten over het programma. Dit jaar heeft boswachter Bart van der Aa de werkgroep uitgebreid voorgelicht over de plannen met het gebied. Dit jaar is er tien maal gewerkt met gemiddeld zes deelnemers per keer.
Gereedschap
De gereedschapskeet en de kar hebben een goed onderkomen gevonden bij Villa Klein Heumen. Als tegenprestatie doen we onderhoudsactiviteiten aan het bos achter de villa.
We schaffen bij voorkeur geen eigen gereedschap meer aan en lenen het bij de SLG.
Ledenvergadering.
Op een drukbezochte vergadering in de Educatieve Natuurtuin de Goffert hadden we een goed overleg. Daar hebben we het seizoen 2023-2024 goed op de rails kunnen zetten.
PN-site
Onze PN-site (https://www.pn-nijmegen.nl) heeft afgelopen jaar een prachtige facelift gekregen door de inzet van Geerten en Sander. De werklocaties, de routes, het werkrooster, de verslagen van de werkochtenden, ze staan er allemaal makkelijk bereikbaar en overzichtelijk in.
Hans
Bert
Foto’s: Cyril Liebrand
